آغاز خلافت « قاهر بالله عباسی» (320 ق) - 28 شوال

آغاز خلافت « قاهر بالله عباسی» (320 ق)

تاریخ وقوع: 28 شوال
در اين روز يا در روز 29، سنه 320، (قاهر بالله ) بعد از (مقتدر) بر مسند خلافت نشست و چون بر خلاف مستقر شد آل مقتدر را بگرفت و ايشان را تعذيب و شكنجه كرد از جمله مادر مقتدر {به نام قبول} را بزد و بعد او را بحلق آويزان كرد بنحوى كه بولش برصورتش جارى ميشد و بهمين حال معذب بود تا بمرد و قاهر مدت يك سال و نيم خلافت كرد و در پنجم جمادی الاولى سنه 322 در خانه او ريختند و او را بگرفتند و چشمانش را كور كردند و از خلافت او را خلع كردند.
نقل شده از مردى كه گفت من در جامع منصورى در بغداد نماز ميخواندم كه ناگاه مرد نابينائى را ديدم كه جبه كهنه اى در بر داشت كه از كهنگى و اندراس روى آن رفته بود همينقدر آسترى از آن با قدرى پنبه در آن مانده بود و ميگفت: ايهاالناس بر من تصدق كنيد، همانا من ديروز امير شما بودم و امروز از فقراء مسلمين ميباشم . پرسيدم كه اين كوركيست . گفتند قاهر بالله خليفه عباسى است و بس است از براى مردعاقل دانا همين يك قضيه، در بى اعتبارى دينا ((اعاذنالله تعالى من نكبات الزمان)).
منبع: فيض العلام فى عمل الشهور و وقايع الايام، تألیف مرحوم آيةاللّه حاج شيخ عباس قمى
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس