روز بزرگداشت شاهچراغ - 6 ذی القعده

روز بزرگداشت شاهچراغ

تاریخ وقوع: 6 ذی القعده
روز بزرگداشت شاهچراغآرامگاه حضرت سيد مير احمد برادر حضرت امام رضا (عليه ‏السلام) امام هشتم شيعيان، در شيراز، در کنار فلکه‏اي واقع در خيابان احمدي و در محله‏ اي که به محله‏ ي سردزک معروف، واقع شده است. محله‏ ي سردزک در دوره‏ ي قاجاريه به گفته‏ ي مؤلف فارسنامه، از محلات مهم شهر شيراز بوده... و از زماني که حصار شهر را کوچک کردند، محله‏ ي دشتک و محله‏ ي سردزک را ادغام و به همان نام سردزک خواندند. اين محله اکنون به محله‏ ي بازار مرغ و محله ‏ي سر باغ و محله سنگ سياه و حصار جنوبي شهر و محله ‏ي لب آب پيوسته است، مؤلف تأکيد دارد که محل امامزاده احمد بن موسي (عليه ‏السلام) در محله ‏ي بازار مرغ شيراز قرار دارد. معين الدين ابوالقاسم جنيد شيرازي گويد محله‏ اي که هم اکنون احمد بن موسي در آن مدفون است، در اواخر قرن هشتم هجري به محله‏ ي باغ قتلغ مشهور بوده است. اقوالي هم وجود دارد که مدفن آن جناب را در اسفراين خراسان دانسته ‏اند.
حضرت احمد (علیه السلام) در نزد پدرش امام موسی كاظم (علیه السلام)، از جایگاه و احترام ویژه ای برخوردار بوده است. نوشته اند كه حضرت احمد، مردی كریم، جلیل القدر، بزرگوار و پارسا بود. حضرت امام موسی كاظم (علیه السلام) به دلیل علاقه ای كه به حضرت احمد (علیه السلام) داشت، ملكی به نام یسیره را به او هدیه كرد، ملكی كه بعدها حضرت احمد (علیه السلام) آن را فروخت و به وسیله آن هزار اسیر را آزاد كرد.
پیشنهاد شیعیان برای امامت حضرت احمد بعد از امام موسی كاظم (علیه السلام)
اعتبار و جایگاه احمد (علیه السلام) در بین فرزندان امام موسی (علیه السلام) تا اندازه ای بود كه پس از شهادت امام موسی كاظم (علیه السلام)، گروهی از مردم به حمایت از امامت احمد (علیه السلام) برخاستند و فرقه ای به نام امامیه را پدید آوردند.
بنا به دستور قتلغ، سربازان وی به پناهگاه حضرت احمدبن موسی (علیه السلام) حمله ور شدند آن حضرت، شجاعانه در برابر سربازان به دفاع از خود پرداخت. دشمنان كه از پس او برنمی آمدند، دیوار پشتی مخفی گاه حضرت را خراب كرده و به درون خانه او نفوذ كردند و از پشت سر با شمشیر، فرق مبارك آن حضرت را شكافتند و سپس خانه را بر بدن مطهر او ویران كردند، این واقعه در تاریخ 17 رجب رخ داده است.
منبع
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس