شهادت آیةاللَّه «سيد محمد صدر» (1377 ش) - 17 اسفند

شهادت آیةاللَّه «سيد محمد صدر» (1377 ش)

تاریخ وقوع: 17 اسفند
شهادت عالم مجاهد آيت ‏اللَّه "سيد محمد صدر" در نجف اشرف توسط دژخيمان بعثي (1377 ش)شهادت عالم مجاهد آيةاللَّه «سيد محمد صدر» در نجف اشرف توسط دژخيمان بعثي (1377 ش)
فقيه بزرگوار و عالم مجاهد، آيت ‏اللَّه شهيد سيد محمد صدر در حدود سال 1321 ش (1362 ق) در بيت علم و تقوا و مرجعيت و فقاهت در نجف اشرف به دنيا آمد. وي از دوران كودكي به فراگيري علوم اسلامي پرداخت و در يازده سالگي به لباس روحانيت درآمد. آيت ‏اللَّه صدر در 17 سالگي وارد دانشكده فقه شد و همزمان دروس انگليسي، زبان‏شناسي، تاريخ و جامعه ‏شناسي را فراگرفت. ايشان پس از مدتي در درس خارج حضرات آيات سيد ابوالقاسم خويي، سيد محمد باقر صدر، سيد محسن حكيم و حضرت امام خميني در نجف شركت كرد تا اين كه از حضرات آيات شيخ آقا بزرگ تهراني، شيخ مرتضي آل‏ياسين، سيد عبدالاعلي سبزواري و حاج آقاحسين خادمي اجازه نقل روايت گرفت. وي از آن پس به تدريس سطوح و سپس از سال 1369ش به تدريس خارج فقه و اصول و تفسير دست يازيد و شاگردان بسياري را تربيت كرد. تواضع و فروتني در حياتش مشهود بود و به مردم عشق مي‏ورزيد. آن مرد بزرگ نخستين كسي بود كه در زمان ديكتاتوري خفقان بار حزب بعث عراق، در مسجد بزرگ كوفه، نماز جمعه را اقامه كرد و در خطبه‏ هايش، به انتقاد از رژيم بعثي پرداخت. وي به توصيه دولتيان عراق مبني بر دعا و حمايت از حكومت صدام وقعي ننهاد و در برابر تهديدات مزدوران بعث، عباي سياه خويش را به عباي سفيد، به نشانه كفن پوشيدن و آماده شهادت بودن، مبدل ساخت. وي از سوي رژيم بعث 9 بار به زندان افكنده شد كه يك بار آن چهار سال به طول انجاميد. آيت‏ اللَّه صدر در طول دوران مبارزه، نمايندگانش را به سراسر عراق فرستاد و با اقامه نماز جمعه و جماعت، جان و اميد تازه‏اي در كالبد و دل‏هاي مردم به وجود آورد. اين اقدامات ضد بعثي او بر حكومت عفلقي گران آمد و سرانجام اين فقيه بزرگ را در هفدهم اسفند 1377 برابر با دهم ذي‏قعده 1419 ق در 56 سالگي پس از بازگشت از نماز مغرب و عشاء همراه با دو فرزندش به شهادت رساندند. با انتشار خبر شهادت ايشان، موجي از خشم، مردم مظلوم عراق را فرا گرفت و در بسياري از شهرهاي عراق، تظاهرات و قيام‏هاي مردمي برپا شد كه با خشونت بي‏سابقه رژيم سركوب گرديد. آيت ‏اللَّه سيدمحمد صدر پس از حضرات آيات ميرزا علي غروي تبريزي و شيخ مرتضي بروجردي، سومين شخصيت بزرگ علمي بود كه طي يك و نيم سال به دست دژخيمان حزب بعث به شهادت رسيده‏اند.
منبع
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس