درگذشت ابوبکر بن ابی قحافه (13 ق) - 22 جمادی الثانی

درگذشت ابوبکر بن ابی قحافه (13 ق)

تاریخ وقوع: 22 جمادی الثانی
عبد الله بن عثمان معروف به ابوبکر بن ابی قحافه در شب سه شنبه 22 جمادی الثانی در سال 13 هجری، در سن 67 سالگی از دنیا رفت. برخی گفته اند: مرگش در 27 جمادی الثانی بوده است.
او مدت دو سال و سه ماه و بیست و دو روز غاصب خلافت بود، و اولین کسی بود که بعد از شهادت پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلّم) به انتخاب اعضای سقیفه بنی ساعده خلیفه شد. انتخاب ابوبکر به گونه ای بی حساب بود که عمر با آنکه خود گرداننده برنامه سقیفه بود میگوید: بیعت با ابو بکر امری بدون تدبیر و مشورت و دقّت بود. مثل زمان جاهلیت، که خداوند مسلمانان را از شر آن محفوظ داشت. هر کس چنین کاری را تکرار کند او را بکشید.
اهل سنت در علت مرگش نوشته اند: ابوبکر در روز 7جمادی الاخر غسل کرده بود، و آن روز هوا سرد بود. به این دلیل سرما خورد و تب کرد، و 15 روز این تب ادامه داشت و به نماز نمی رفت، تا در 22 جمادی بعد از آنکه خلافت را به عمر واگذار کرد از دنیا رفت و پس از مرگش بنا به خواست دخترش عايشه، در جوار قبر مطهر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) دفن شد..
نامش در جاهليت «عبدالكعبه» بود ولی پيامبر گرامي (صلي الله و عليه و آله و سلّم) آن را به عبدالله تغيير داد.
نام پدرش عثمان بن عمرو تيمي ملقب به ابي قحافه و نام مادرش «اُمّ الخير» سَلْمي بنت صخر بن عمرو بن كعب، دختر عموي ابوقحافه بود.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس